Balkónová a skleníková závlaha

Balkónová a skleníková závlaha. Nie všetci žijeme v rodinnom dome so záhradou resp. máme samostatnú záhradku. Môže to byť z rôznych dôvodov, ktoré však nebudeme rozoberať. No aj napriek tomuto handicapu, mnohí z nás, ktorí žijeme v panelákoch máme svoju malú záhradku na balkónoch alebo okenných parapetoch. Ja sám už takto „záhradníčim“ niekoľko rokov. Pestoval som už chilli papričky, cherry paradajky, uhorky a najnovšie mám kanadskú čučoriedku a granátové jabĺčko. Samozrejme dopĺňam to kvetinami. Takéto záhradníčenie má svoje výhody ale i nevýhody. Hlavná výhoda je, že „záhradku“ máme priamo pod nosom avšak k dispozícií je obmedzená plocha. Plocha na ktorú je možné umiestniť len niekoľko kvetináčov. Tu už sa dostávame k tomu čo je v názve tohto článku – balkónová závlaha. Musím sa priznať, že sa mi nie zopár krát stalo, že som v raňajšom zhone kvetináče zabudol poliať a po návrate domom som takt tak ratoval zvädnuté rastliny. Závlahová kapacita kvetináčov (i tých samo zavlažovacích  je malá a preto je nevyhnutná pravidelná závlaha. Existuje jedno šikovné riešenie, ktoré by sme Vám tu radi predstavili. Jedná sa o automatizovaný zavlažovací balkónový systém. Toto riešenie je použiteľné aj pre skleníky a myslím, že pre tento účel bude aj žiadanejšie.

Poďme sa teda pozrieť z čoho sa skladá.

  1.  pružné potrubie 16 mm PN – 4, pre distribúciu vody – 50 m balenie/odber na metre. (nie je na obrázku)
  2. flexibilné mikropotrubie PVC 1/4″; 5,5 x 3 mm – 10 m balenie
  3. redukčný ventil plastový 1,7 baru
  4. riadiaca jednotka resp. plastový uzatvárací ventil
  5. kvapkovač idrop
  6. shrubler
  7. hadicová spojka
  8. koncová zátka
.
Každopádne aspoň slovne popíšem zostavu.
  1. zdroj vody – napojíme sa na prívodné vodovodné potrubie  (individuálne riešenie podľa zdroja vody – najčastejšie T kus).
  2. redukčný ventil – redukujúci tlak vody na použitie pre účely závlah.
  3. riadiaca jednotka resp. uzatvárací ventil = automatický vs. manuálny zavlažovací systém.
  4. pružné potrubie 16 mm, ktoré distribuuje vodu do črepníkov ukončené zátkou.
  5. hadicová spojka s odbočením na potrubie 1/4″.
  6. potrubie 1/4″ vedúce vodu priamo k rastlinke.
  7. dávkovač vody podľa požiadaviek rastlinky – rozprašovač, kvapkovač.
Pokiaľ sa rozhodnete inštalovať závlahový systém na balkón, pravdepodobne narazíte na problém týkajúci sa vzdialenosti zdroja vody. U nás doma to nie je problém, keďže kuchynská batéria je cca 3 m od balkóna a potrubie na balkón je skryté za kuchynskú linku. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že systém sa inštaluje na kuchynský prívod vody, nakoľko kúpeľňa v panelových bytoch je zväčša pre účely zavlažovania umiestnená nevhodne. Z tohto dôvodu je vhodná poloha zdroja vody tým jediným obmedzujúcim faktorom. Toto obmedzenie však už neplatí pre Váš skleník, keďže nepredpokladám, že máte skleník bez dostatočného zdroja vody.
Vývoj ide ďalej a dnes už je dostupné aj solárne zavlažovacie systémy. Tieto sú vhodné na balkón, do skleníka ale aj na záhradu. Ich veľká výhoda spočíva v tom, že je ponúkajú komplexné riešenie za primerané peniaze. Uveďme si teda príklad kde sú mimoriadne vhodné.
– chcete zavlažovať automaticky ale nemáte na záhrade elektrickú energiu = nemáte možnosť použiť čerpadlo.
Solárny zavlažovací systém pracuje s vlastným čerpadlom, ktoré je na poháňané batériami dobíjanými solárnym panelom. Ako zdroj vody slúži nádoba s vodou.
DSC_0062 DSC_0060 DSC_0063 DSC_0065
Toto konkrétne balenie obsahuje:
  1. riadiacú jednotku s integrovaným čerpadlom
  2. senzor hladiny vody
  3. sací kôš s filtrom
  4. odvzdušňovač
  5. 15 m potrubia
  6. 12 x kvapkovač, T-kus, kolík

Maloobchodná cena tohto balenie 139 eur s dph, existuje aj menšie balenia a tiež rozširovacia sada napr. aj s kvapkovacou hadičkou.

Alternatívne je možno použiť flaškové  zavlažovače kvetináčov. Vyskúšaný mám napr. tento:
Cena 3,16 s dph/ ks resp. 3,83 pri verzii s golierom (na obrázkoch), ktorý je odnímateľný a zabezpečuje lepšiu stabilitu.