Rady týkajúce sa zavlažovania

Automatické závlahové systémy nám umožňujú zautomatizovať proces zavlažovania. Správne nastavený systém pracuje autonómne na základe prednastavených programov. Dôležité je však samotné naprogramovanie systému. Pozrime sa na niekoľko základných rád, ktoré treba pri nastavovaní dodržať.

  1. AZS musí byť nastavený v súlade s kapacitou vodného zdroja. To znamená, že nie je možné zapnúť naraz viac zavlažovacích vetiev, pokiaľ nám chýba dostatočne výdatný zdroj vody.
  2. Dažďový senzor je potrebné osadiť na vhodnom mieste. Treba mať na mysli, že väčšina dažďových senzorov sa reaktivuje až po úplnom vysušení. Pokiaľ je senzor umiestnený na záveternej strane. resp v tieni, nemusí byť jeho spínanie zosúladené s vlhkosťou zavlažovanej plochy
  3. Doba zavlažovania by sa mala stanoviť na základe potreby jednotlivých druhov rastlín, v súlade s výdatnosťou použitého zdroja zavlažovania (rozstrekovač, kvapková závlaha)
  4. Zavlažovanie v noci, ako odporúčajú niektoré weby, nemusí vyhovovať všetkým rastlinám. Poraďte sa s u predajcu rastlín, kedy ich zavlažovať

Všeobecné tipy o zavlažovaní:

  • Zavlažujte v rannom chlade, alebo večer, keď je vietor pokojnejší, je menej horúco a strata vody odparovaním je minimálna. (Správne nastavenie časovača)
  • Tak ako si Vy doprajete zdravú diétu, doprajte aj rastlinám vyvážené množstvo vody. Zlatá stredná cesta – všetkého z mierou. Poskytnite svojim rastlinám dostatok vody pre dobré zdravie, ale nezaplavte ich ňou. (Správne nastavenie zavlažovacieho systému)
  • Vyhýbajte sa nočnému zavlažovaniu  u rastlín náchylných na plesňové ochorenia. Dlhodobé zamokrenie náchylných rastlín povzbudzuje vznik hubových ochorení listov, púčikov, kvetov a dokonca i plodov. Takéto rastlinu zavlažujte ráno, keď teplota pomaly stúpa a vysuší listy a zamedzí tak vzniku plesňových a hubových ochorení (Správne nastavenie časovača a vhodný systém zavlažovania)
  • Poskytujte závlahu rastlinám pravidelne. Cieľom je udržiavať pôdu vlhkú a zabrániť tak jej úplnému vysušeniu, ktoré poškodzuje väčšinu rastlín. Ako všade inde, aj pri zavlažovaní rastlín existujú výnimky z tohto všeobecného pravidla:
    • horúce počasie, suchá piesočnatá pôda a hustá výsadba resp. výsadba v kontajneroch si vyžaduje viac vody.
    • chladné počasie a ťažká, vodu zadržujúca pôda si vyžaduje menej zavlažovania.
    • Čerstvá výsadba vyžaduje vlhkejšiu pôdu pre dobrý rast koreňového systému. Vhodné je menej výdatné avšak častejšie zavlažovanie.
    • Dospelé rastliny s veľkým koreňovým systémov môžu byť zavlažované výdatnejšie a teda menej často. Voda postupne preniká do hĺbky ku koreňom čo rastlinám prospieva.

Pre ilustráciu uvádzame rastliny, ktoré by sa mali zavlažovať ráno a nie večer: jablká,     hrušky, broskyne, slivky, čerešne, hrozno, jahody, maliny, černice, paradajky, uhorky, melóny,  fazuľa, begónie, muškáty, pivonky, chryzantémy.

Z vyššie popísaného je vidieť aké dôležité je správne nastavenie AZS. Dôležitý je už samotný návrh systému – voľba správneho typu zavlažovania, nastavenie regulátora zavlažovania, umiestnenie dažďového senzora.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *